A Magyar Színházak XXIX. Kisvárdai Fesztiváljának menedzsmentje a jövő esztendei kerek évforduló főpróbájaként tekint a június 16 – 24. között megrendezendő színházi programsorozatra.
A visszaemlékezés nyitánya a nemzetközi sikereik felé a kezdő lépéseket itt tevő kárpátaljai színészek meghívása. A „Beregszászból a Nemzeti Színházba” műsorblokk keretében Trill Zsoltot, Szűcs Nellit, Kristán Attilát, Rácz Józsefet, Tóth Lászlót és a társulat sok tagját láthatja viszont a közönség, a díszvendég Vidnyánszky Attila rendezésében. Ehhez kapcsolódva lesz egy, a beregszászi színház múltjára visszatekintő fotókiállítás Ilovszky Béla fotóiból.
A fesztivál védnöki tisztét Dr. Seszták Miklós fejlesztési miniszter társaságában,
Andy Vajna vállalta.
A versenyprogramban Balogh Tibor művészeti tanácsadó javaslata alapján 16 bemutató kapott helyet. Az előadásokat 5 fős szakmai zsűri értékeli, tagjai: Fábián Péter színész-rendező, K2 Színház, Keszég László, a Szegedi Nemzeti Színház főrendezője, a Magyar Színházi Társaság elnöke; Pataki András, a Soproni Petőfi Színház igazgató-főrendezője; Zappe László színikritikus és dr. Zsigmond Andrea, színházi szakíró, szerkesztő (Játéktér, Székelyföld), egyetemi oktató (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár).
A versenyelőadások vitájának helye idén is a Szakmai Klub. Házigazdája Máté Gábor és Sztarenki Pál színművészek, a Katona József Színház igazgatója; állandó meghívottjai Hámori Gabriella, Mészáros Ibolya és Zeck Julianna színművésznők, Cserje Zsuzsa dramaturg, Árkosi Árpád rendező, Benkó Bence színész-rendező és Kovács Dezső kritikus. Hozzájuk csatlakoznak alkalomszerűen a fesztiválra érkező filmrendezők, színikritikusok. A napi eseményekről – híven a hagyományokhoz – a Kisvárdai Lapok tudósít, melyet Ungvári Judit szerkeszt.
Mivel már elkezdődött a kisvárdai vár (mely egyben a szabadtéri játszóhelyünk is) felújítása, ezért az idén kényszerű újdonság, de izgalmas kihívás lesz az eredetileg Békéscsabán készült, majd a Fővárosi Nagycirkusz műhelyében átalakított porondszínház ponyvája alatt tartani meg néhány előadást.
Sor kerül egy öt napon át tartó, „Arlequin – Kollektív szerepépítés” című workshopra, melyre 22 fő jelentkezett, nagyrészt színészek, színházi emberek, határon túliak és magyarországiak is.
Idén is folytatjuk a sikeres mentor-tevékenységet, vagyis Kisvárda intézményeiből, szervezeteiből, magánszemélyekből mentor-csapatokat toborzunk, melyek „örökbe fogadnak” egy-egy társulatot a fesztivál idejére: informális baráti beszélgetést, kis vendéglátást kezdeményeznek a társulat számára, előadásukat saját berkein belül népszerűsíti. A mentor-csapat pártfogása sokkal meghittebbé, barátságosabbá teszi a társulatok kisvárdai tartózkodását.
Résztvevő társulatok:
Határon túliak:
1. Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház (Románia-Erdély)
2. Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház (Szerbia-Délvidék)
3. Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház (Románia-Erdély)
4. Marosvásárhelyi Spectrum Színház (Románia-Erdély)
5. Nagyváradi Szigligeti Színház (Románia-Erdély)
6. Beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház
7. Újvidéki Színház
8. Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház (Románia-Erdély)
9. Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház (Románia-Erdély)
10. Zentai Magyar Kamaraszínház (Szerbia-Délvidék)
11. Komáromi Jókai Színház (Szlovákia-Felvidék)
12. Kassai Thália Színház (Szlovákia-Felvidék)
13. Aradi Kamaraszínház (Románia-Erdély)
14. Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem (Románia-Erdély)
15. Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház (Szerbia-Délvidék)
Magyarországi társulatok:
16. Budapesti Magyar Drámák Színháza
17. Baross Imre Artistaképző Intézet, Bp.
18. Egri Gárdonyi Géza Színház
19. Budapesti Nemzeti Színház
20. ExperiDance Produkció
21. Budapesti Turay Ida Színház
22. Budapesti Játékszín
23. Fővárosi Nagycirkusz
FESZTIVÁLPROGRAM
Június 16. péntek
19 óra, Művészetek Háza
Nagy Zoltán Mihály: A SÁTÁN FATTYA (r.: Árkosi Árpád)
(1ó 20’) (díszelőadás)
Bp. Magyar Drámák Színháza
19 óra, Debreceni Csokonai Nemzeti Színház
Puskin nyomán: ANYEGIN (r.: Nagy Botond)
(versenyelőadás; 2 óra 10' egyben)
Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház
(16 éven felülieknek!)
21 óra, Sátorszínház
W. Shakespeare: ROMEO&JULIA - Maffiatörténet szerelemmel és bukással
(cirkusz színház 57’)
Baross Imre Artistaképző Intézet
Június 17.szombat
11.30 óra, Rákóczi Stúdió
KAPITALIZMUS (szerző és rendező: Zlatko Paković)
(versenyelőadás; 1ó 20’)
Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház:
18.30 óra, Művészetek Háza
Bernard-Marie Koltès: ROBERTO ZUCCO (r.: Zakariás Zalán)
(versenyelőadás, 1ó 40’) (14 éven felülieknek!)
Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház
21 óra, Sátorszínház
Wassermann-Leigh-Darion: LA MANCHA LOVAGJA (r. Blaskó Balázs)
(2 óra 20’)
Egri Gárdonyi Géza Színház
Június 18. vasárnap
11.30 óra, Rákóczi Stúdió
Elżbieta Chowaniec: GARDÉNIA (r.: Török Viola)
(versenyelőadás; 1ó 30’)
Marosvásárhelyi Spectrum Színház
16.30 óra, Művészetek Háza
MEGNYITÓ ÜNNEPSÉG
17 óra, Művészetek Háza
Tamási Áron: VITÉZ LÉLEK (r.: Vidnyánszky Attila)
(díszelőadás) (2 óra 50' 2 szünettel)
Budapesti Nemzeti Színház
20.30 óra, Sátorszínház
Fényes Szabolcs: MAYA (r.: Novák Eszter)
(versenyelőadás; 3 óra szünettel)
Nagyváradi Szigligeti Színház
Június 19. hétfő
11 óra, Rákóczi Stúdió
Örkény István: TÓTÉK (r.: Vidnyánszky Attila)
(díszelőadás) (2 óra 20’)
Beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház és a Budapesti Nemzeti Színház
18 óra, Művészetek Háza
FEKETE (r.: Žanko Tomić)
Németh Ferenc és Balog István vitézi drámájának átirata nyomán színpadra írta: Lénárd Róbert. (versenyelőadás;1 óra 40’)
Újvidéki Színház
21 óra, Sátorszínház
MAGYAR (r.: Urbán András)
(versenyelőadás; 1 óra 10’)
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház koprodukciója
22 óra, Rákóczi Stúdió
Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház:
RAJTAMMARADT TÉLIKABÁT - Cseh Tamás emlékest
Szereplők: Gajzágó Zsuzsa, Ráduly Zsófia, Katona Dávid, Simó Lakatos Barna
(1 óra 30')
Június 20. kedd
16 óra, Rákóczi Stúdió
Székely Csaba: BÁNYAVIRÁG (r.: Hunyadi István)
(versenyelőadás; 1óra 20’)
Nagyváradi Szigligeti Színház
18.30 óra, Művészetek Háza (stúdióelőadás)
Molnár Ferenc: LILIOM (r.: Bocsárdi László)
(versenyelőadás; 2 óra)
Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház:
20.30 óra, Sátorszínház
ExperiDance:
NOSTRADAMUS - VILÁGOK VÁNDORA
(r.: Pozsgai Zsolt – Román Sándor)
Június 21. szerda
16 óra, Rákóczi Stúdió
Szép Ernő: MÁJUS VAN, TISZTELT ÚR… (r: Mezei Kinga)
(versenyelőadás; 1 óra 50’)
Zentai Magyar Kamaraszínház
18.30 óra, Művészetek Háza (stúdióelőadás)
Székely Csaba: BÁNYAVAKSÁG (r.:Czajlik József)
(versenyelőadás; 1 óra 45’)
A komáromi Jókai Színház és a kassai Thália Színház közös produkciója:
21 óra, Sátorszínház
Lara de Mare: ÉGBEN MARADT REPÜLŐ (r.: Szurdi Miklós)
Budapesti Turay Ida Színház
Június 22. csütörtök
17 óra, Művészetek Háza
Dr. Sivián Anna (Vinnai András): VALAMINEK A MÁSODIK RÉSZE
(r.: Keresztes Attila) (versenyelőadás; 3 óra szünettel)
Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem (16 éven aluliaknak nem ajánlott!)
20.30 óra, Rákóczi Stúdió
Theo Herghelegiu: TÜNDÉRI (r.: Tapasztó Ernő)
(versenyelőadás; 1 óra 10’)
Az Aradi Kamaraszínház, a Békéscsabai Jókai Színház és a MASZK Egyesület produkciója
20.30 óra, Sátorszínház
Zerkovitz Béla – Szilágyi László: CSÓKOS ASSZONY
(r.: Radoslav Milenković)
(versenyelőadás; 2 ó 10’ szünettel)
Újvidéki Színház
Június 23. péntek
16 óra, Rákóczi Stúdió
Kiss Csaba: SKANDINÁV LOTTÓ (r.: Kolcsár József)
(versenyelőadás; 1 óra 20’)
Kézdivásárhelyi Városi Színház (ELMARAD!)
18 óra, Művészetek Háza
FEHÉR SZARVAS (r: Andrási Attila)
(versenyelőadás; 2 óra 30’ szünettel)
Udvari Kamaraszínház (Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház - MKUK)
21 óra, Sátorszínház
Chazz Palmintieri: A HŰTLENSÉG ÁRA (rendező: Bagó Bertalan)
Budapesti Játékszín
Június 24. szombat
20 óra, Sátorszínház
Záróünnepség, díjátadó gálaműsor a Fővárosi Nagycirkusz közreműködésével.
Kísérőprogramok:
Június 16. péntek, 9 óra, Művészetek Háza
Egyszer volt, hol nem volt…
Dramatizált népmesei feldolgozás.
A Kisvárdai Egyesített Óvoda Tompos úti ltp részlege és a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum óvodásainak előadása.
Június 18. vasárnap 19.30 óra,
Római Katolikus Templom
Sunrise - Napkelte
A kisvárdai Arcadelt kórus 25 éves jubileumi koncertje.
Június 16-24.
Fotókiállítás a Beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadásaiból a kezdetektől napjainkig.
A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk.
Szereposztások, szinopszisok, fotók az előadásokról, belépőjegy-árak és a fesztivál műsorfüzetének anyagai a www.kisvarda.szinhaz.hu/fesztivál weboldalon.
Info: Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza,
4600 Kisvárda, Flórián tér 20.,
tel: +36 45 500 265;
+36 20 922 0595;
+36 20 464 7454.;
kisvarda.szinhaz@t-online.hu
kisvarda.szinhaz@gmail.com
Támogatók:
Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alap, Kisvárda város Önkormányzata.
Médiatámogató: Friss FM Rádió/Kisvárda, www.frissmedia.hu
Kisvárdai Várszínház
és Művészetek Háza