Az éneklés boldogító érzés. Mindenki tudhatja, érezheti, hiszen jókedvünkben dalra fakadunk, ha zenét hallunk megnyugszunk, vagy épp aktivizálódunk.
Minél többen énekelnek, annál áthatóbb a rezgés, ami minket is átjár. A tömeg hangzásának mindig megrázó ereje van. „Nem sokaság, hanem lélek tesz csuda dolgokat”- szól a Berzsenyi idézet. A kóruséneklés a közösségi összetartozás egyik megnyilvánulási formája. Tartozni valahová, együtt létrehozni valami szépet…
Szeptember 28-án, a Szená-Torok, a Kisvárdai Férfidalárda, az Arcadelt Kamarakórus és a Vásárosnaményi Férfikórus tagjai a közönséggel együtt hoztak létre valami szépet. Egy különleges koncertet, egy különleges helyszínen, különleges embertársainkért. A Jótékonysági Kóruskoncert teljes bevételét, mind a közreműködők, mind a szervezők – Kisvárdai Kulturális Egyesület és Kisvárda Város Önkormányzata – a kisvárdai sérült fiatalokkal és felnőttekkel foglalkozó intézményeknek ajánlották fel.
„A kóruséneklésben és a többpárti demokráciában az a közös, hogy nem baj, ha nem mindenki ugyanazt fújja, az a fontos, hogy a maga szólamát mindenki…” – vallja Iványi Tamás. A Szená-Torok kórus 1996. november 11-én alakult meg a Magyar Országgyűlés képviselőiből, a világon első, és máig is egyedülálló ilyen szerveződésként. Az énekkart hét országgyűlési képviselő alapította, akik egyfajta összhang megteremtésére törekedtek a politikai közösségben. Azóta további képviselők mellett családtagokkal, parlamenti és minisztériumi szakértőkkel is bővült a kizárólag jótékonysági rendezvényeken fellépő énekkar, amelynek repertoárját mintegy 80 kórusmű alkotja, alapvetően magyar és klasszikus európai szerzők művei. Küldetésüknek megfelelően eddig csaknem 250 fellépést tudhatnak maguk mögött. Az elmúlt bő 20 évben Magyarországon mintegy 80 településen adtak koncertet, emellett Erdély, Kárpátalja, Vajdaság, Szlovákia, Ausztria, Horvátország, Franciaország, Belgium, Németország, Kanada túlnyomórészt magyar ajkú közönsége hallhatta már a Szená-Torok énekét. A karnagy Iványi Tamás volt, zongorán kísért Miczinger Ilona.
A Kisvárdai Férfidalárda az idén ünnepli fennállásának tízedik évfordulóját, melyre novemberben egy egész estét koncerttel fognak megemlékezni. Az elmúlt esztendőkben színes, változatos műsor kínálattal álltak a közönség elé. Repertoárjukon a komoly ünnepi műsorok mellett hazafias és katonadal összeállításokkal jelenítik meg a magyar kultúrának e rétegét, de emellett vidám összeállításokkal is szórakoztatják a nagyérdemű hallgatóságukat. és térségén kívül számos országos és határon túli fellépésre járnak. A Kisvárdai Férfidalárda nemcsak egy férfikar, hanem egy baráti közösség is, akik bárkit szívesen látnak soraikban. A Magyarnak lenni című előadásuk karnagya és zongorakísérője Faragó Sándor volt.
2016. január 22-én, a magyar kultúra napján alakult meg a Sánta Miklós nyugalmazott Művelődési Központ igazgató által megálmodott és Iványi Tamás karnagy vezette Vásárosnaményi Férfikórus. A kórus folyamatosan fejlődik, szakmai vezetőjük és karnagyuk minden fellépésük előtt keres témába vágó dalokat és felkészíti a kórust az előadásokra, legyen az Katonadal Fesztivál, borkóstolás, egyházi ünnep vagy éppen nőnapi köszöntés, a Vásárosnaményi Férfikórus mindenhol megállja a helyét. A karnagy Iványi Tamás volt, zongorán kísért Homoki Erika.
Az Arcadelt Kamarakórus 1991 őszén alakult Kisvárdán. A zeneirodalom gyöngyszemeit szólaltatta meg és a mai napig is erre törekszik. Rendszeresen lépett fel a kis közösség a városi ünnepségeken, rendezvényeken, bálokon, továbbá egyházi ünnepeken. Repertoárja felölelte a zenei korszakokat, beleértve a komoly és a könnyű zenét is. Így megszólaltak madrigálok, egyházi kórusművek, magyar szerzők művei, Beatles dalok, spirituálék, és oratórikus művek is. Tagjai a 34 év alatt folyamatosan cserélődtek. A kórus vezetését, Faragó Sándor kántor-karnagy, zenetanár 2013-ban vette át 8 fővel. Az énekkar jelenleg 30 főt számlál, amely lehetővé teszi nagyobb lélegzetű művek előadását.
A koncert végén, mind a négy kórus színpadra állt és közösen énekeltek, felejthetetlen élményt okozva a közönségnek.
A jótékonysági koncert összbevétele, az elővételben és a helyszínen váltott jegyekkel, illetve a támogató-jegyekkel együtt: 505 ezer 500 Forint lett, melyet kettéosztva, a Megoldás Közhasznú Egyesület és a Szent Miklós Integrált Szolgáltató Központ Fogyatékos Személyek Nappali Ellátása kaptak meg.
Az adományt és az arról szóló hivatalos dokumentumokat dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, Leleszi Tibor polgármester és Nyakó Béla, a Kisvárdai Kulturális Egyesület elnöke adták át az intézményvezetőknek és a jelen lévő ellátottaknak.
-Kisvárda Város Önkormányzata-