Az ökumenikus imahét ebben az évben január 16–23. között lesz, a napkeleti bölcsek történetének egy-egy mozzanata jelenik majd meg az igehallgatók előtt. A hét mottója: „Láttuk az ő csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy imádjuk őt.” (Mt 2,2)
Az ökumené fogalma görög eredetű, jelentése: lakott föld. Az egyházak olyan törekvését jelenti, amelynek célja, hogy a szétszakadozott keresztyén egyházak közötti kapcsolat erősítse.
A keresztyén egység alapigéje: „hogy mindnyájan egyek legyenek úgy, ahogyan te, Atyám, énbennem, és én tebenned, hogy ők is bennünk legyenek, hogy elhiggye a világ, hogy te küldtél engem.” (Jn 17,21)
Magyarországon minden év elején rendezik az ökumenikus imahetet, melynek gyökerei több mint két és fél évszázadra nyúlnak vissza a múltba. A kezdetben helyi, vagy kisebb-nagyobb térségek közösségeinek ima-összejövetelei, kezdeményezései - a közös célokért, a keresztyén egységért tartott ima-alkalmak - fejlődtek az idők során egyre tágabbá és egyetemesebbé.
Paul Wattson (1863–1940), anglikán pap, 1908. január 18–25. közötti imanyolcadra hívta a keresztény hitű embereket, felekezeti hovatartozástól függetlenül. Hatvan évvel később az Egyházak Ökumenikus Tanácsa és a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsa közösen adott ki imaszövegeket erre az oktávra (nyolc napra), ezzel is támogatandó az ökumenikus törekvéseket.
Az ökumenikus mozgalom - Isten terve szerint, aki az emberiséget el akarja vezetni az üdvösségre és az egységre Krisztusban a Szentlélek által - válasz óhajt lenni, Istennek az összes keresztényt az Egyház misztériumában a hitre hívó kegyelmi ajándékára. Ez a mozgalom a keresztényeket annak reményében hívja, hogy teljesen meg fog valósulni Krisztus imádsága: "hogy mindnyájan egyek legyenek"
- Kisvárda Város Önkormányzata -