
Beszterce (Bistritz, Nösen, Bistriţa), Románia észak-nyugati részén elhelyezkedő 70.493 lakosú, megyei jogú város. Beszterce-Naszód megye székhelye, egyszersmind legnagyobb városa is, úgy a lakos számot, mint az elfoglalt területet tekintve (14.547 hektár). A városon keresztül folyik a Beszterce folyó, ahonnan a nevét is kapta, mely a szláv bistra szóból származik, jelentése kristálytiszta patak. Első lakosai szláv törzsek voltak innen a máig fennmaradó település neve is, majd római település. Az első hivatalos említés 1241-ből származik. A történelem során számos nép lakta a várost. Először szlávok, majd rómaiak később magyarok. A tatár pusztítások után kiirtott magyar lakosság helyébe szász lakosságot telepítettek, kik Németország északi feléből érkeztek. Szerepük a vidék benépesítése, az ellenségekkel szemben pedig a királyi hadsereg segítése úgy katonákkal, mint anyagi javakkal. Ezeknek köszönhetően a betelepített szászok kemény munka gyümölcse ként, gazdag és pompás vidéket hoztak létre amerre csak letelepedtek.
Beszterce virágzó várossá alakult a szászok keze alatt, köszönhető ez annak is, hogy a magyar királyok külön jogokat biztosítottak nekik. Így vált szabad királyi várossá is. Egy másik fontos ok a földrajzi elhelyezkedés. Mivel a történeti Moldva és Erdély határán fekszik, az áru kereskedelem nagy része itt haladt át. Az 1900-as évek elején az etnikai összetétel színes palettán mozgott. Ekkor még a szászok voltak többségben, majd románok, magyarok, cigányok, örmények követték. A helyzet mára radikálisan megváltozott: A 2011. októberi népszámlálási adatok szerint a német ajkú lakosság száma elenyésző csupán 191 fő, köszönhetően annak, hogy a kommunista rendszerben a szászokat kitelepítették, igaz ez saját beleegyezésük és a német állam kivásárlása folytán következhetett be. 1970 követően egy német anyanyelvű állampolgárért az akkori rezsim mintegy 8000 német márkát követelt, mint taníttatási díjat. Emiatt mára a román anyanyelvűek után, melyeknek száma 65.975, a magyar lakosság következik 3.807 lakossal, melyet a cigány kisebbség követ 346 fővel.
Látnivalók Beszterce városában:
Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.